למה טראומוטולוגים מטפלים טוב יותר בשברים מאורתופדים כלליים

טראומה אורתופדית

מהי התמחות בטראומה אורתופדית? האם כל האורתופדים מטפלים בכל השברים? האם אורתופד כתף מטפל הכי טוב בשבר בכתף או כף יד בושרש יד? למי פונים כאשר יש שבר המצריך טיפול ניתוחי?

עד לפני לא מספר רב של שנים רק קבוצת :מושגעים לדבר" טיפלו בשברים באופן כמעט בלעדי. הציבור בארץ ובעולם נותח על ידי מומחים שונים באורתופדיה עם תוצאות כאלו ואחרות מבלי בעצם להבין מי מטפל בשברים, האם יש משנה סדורה בעניין, רקע מחקרי נסיון קליני וכו'. מאז עברה כברת דרך לא קצרה.

למרות זאת קשה מאוד לשכנע את הציבור שמי שבצע מאות ואלפי ניתוחי שברים  החל מקלים, מורכבים, מרוסקים, מסובכים, מתמחה בהבנה הביומכנית של הקיבוע ובביולוגיה של ריפוי השבר, יודע לקבל החלטות לפי סוג השבר, סוג המטופל ומגוון סוגי הקיבועים הקיימים יכול לנתח טוב יותר את הקרסול או את הכתף השבורים שלהם או בני משפחתם.

אנשים מחפשים "מומחה כתף" "מומחה כף יד" ו"מומחה קרסול" ולא עולה כלל על דעתם כי קיימת התמחות נפרדת, גלובלית, מקיפה של טראומה אורטופדית שכל מהותה היא טיפול בשברים.

בחודש מאי 2014 התפרסם מאמר בכתב העת היוקרתי Journal of Orthopaedic Trauma שבו השוו המחברים את היעילות בניתוחי השברים המתבצעים בין מומחים שעברו השתלמות על (Fellowship) בטראומה לעומת אורתופדים רגילים. מלבד חסכון בציוד (מנתחי טראומה יודעים להשתמש בציוד פשוט ולבצע עבודה מדויקת) ההבדל בזמני הניתוח היו מדהימים:

ניתוח שבר בעצם הבריח – כזה שכולם שולחים ל"מומחה כתף" לקח לטרומאטולוג 42 דקות בממוצע לעומת 72 דקות לאורתופד שאינו מומחה בטראומה.
שבר בקרסול 47 דקות לעומת 70,  שבר בשורש כף היד 35 דקות לעומת 75 דקות ושבר בצוואר ירך 27 דקות לעומת 47 דקות, בהתאמה. ואלו רק מקצת התוצאות. חבל מאוד שגם ציבור המטופלים וגם ציבור הרופאים לרבות האורתופדים חסרי מודעות לעניין זה.

מעבר לטובת המטופל – שמקבל טיפול מקצועי ונטול סיבוכים, גם העלות הכוללת של עבודת חדר ניתוח שנמדדה במחקר הייתה נמוכה לאין שיעור כאשר הטראומטולוגים ביצעו את הניתוח. נקודה למחשבה למנהלים.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *